Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, KISMİ AĞIRLIKLI DENGE VE YÜRÜME CİHAZI (VİSİOGAİT), DİZ, KALÇA VE OMURGA KİREÇLENMELERİ, BEL VE BOYUN FITIKLARI, BEYİN FELÇLERİ ( İNME )

BEL-BOYUN ROBOTU, YÜRÜYÜŞ ROBOTU, KOL ROBOTU, BİREBİR REHABİLİTASYON, MANYETOTERAPİ, OMURİLİK FELÇLERİ, SEREBRAL PALSİ, ROMATİZMAL HASTALIKLAR, FİBROMİYALJİ, KAS ERİMELERİ, ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLAR

SU İÇİ REHABİLİTASYON, PRP TEDAVİSİ, ELEKTROTERAPİ, TIBBI MASAJ, LENFÖDEM TEDAVİSİ - PRESSOTERAPİ, KAPLICA TEDAVİSİ, ÇAMUR TEDAVİSİ, AMELİYAT SONRASI AĞRI VE HAREKET KISITLILIKLARI

  • Türkçe
  • Englısh
  • Deutsch
  • Русский
  • عربي
Bize Ulaşın

OMURİLİK FELÇLERİ

Ürün Kategorileri

OMURİLİK FELÇLERİ

Omurilik Felci Nedir?
Omurilik felci, omurganın içindeki omuriliğin hasar görmesi ile ortaya çıkar ve hangi seviyede hasar olduysa oradan aşağısında çeşitli derecelerde felç oluşur. Omurilik hasarı ile sadece hareket sistemi etkilenmez ayrıca mesane ve barsaklar da görev yapamaz hale gelir. Omurilik felçlisi idrar ve dışkısın kontrolünü de kaybedilebilir.

Omurilik Felcinin Tedavisinde Neler Yapılabilir ?
Omurilik Felcinde tedavinin ana unsuru Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamalarıdır. Omurilik felcinde ne kadar erken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınır. Hastanın rehabilitasyon ekibi ile uyumu ve psikolojik durumu da alınacak sonucu etkiler.

Merkezimizde Omurilik Felci Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
Merkezimizde omurilik felçli hastaların yaralanma seviyesine göre, kollarını yeniden kullanabilmelerini sağlamak, yeniden yürüyebilmelerini sağlamak için fizyoterapist eşliğinde birebir fizyoterapi, birebir havuz içi rehabilitasyon, ileri teknoloji robotik rehabilitasyoncihazlarıyla yürüme ve kol tedavisi, elektroterapi, tıbbi masaj gibi yöntemler kullanmaktayız.

Omurilik Felcinin Nedenleri:
A. Hastalıklar
Omuriliğin içinde, çevresinde ve omurgada oluşan bir hastalık omuriliği sıkıştırabilir, bu baskı sonucunda zamanında müdahele edilmez ise omurilik felci ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir:
Urlar (Tümörler): Omurga-omurilik bölgesinde oluşan urların omuriliğe baskı yapması omurilik felcine sebep olabilir.
Enfeksiyonlar: Omurga veremi (Pott hastalığı), menenjit gibi hastalıklarının omuriliği deforme etmesi sonucu omurilik felci oluşabilir
Yumuşak Doku Hastalıkları: İleri derecede omurga fıtıkları, omurgayı çevreleyen dokulardaki deformasyonlar, yumuşak dokularda gelişen hastalıklar da omurilik felci meydana getirebilir.

B. Travmalar
Trafik Kazaları
Yüksekten Düşmeler
İş Kazaları
Ateşli Silah Yaralanmaları
Sportif Yaralanmalar (Sığ suya balıklama atlama vb.)
Doğal Afetler (deprem)
 
Omurlik Felcinin (OF) sonuçları
Tetraplegia; 
Omuriliğin boyun seviyesinde yaralanması sonucu kollar, gövde ve bacaklar etkilenir. Nefes alma ve öksürmede güçlük oluşabilir.
Parapleji; Parapleji, gövde seviyesinde omurilik hasarı sonucu meydana gelen gövde ve bacakları etkileyen felç durumudur. Kollar tamamen normaldir. Omurilik zedelenmesi hangi seviyede olursa olsun barsaklar ve idrar torbasının kontrolünde güçlük yaşar.

Son Güncelleme : 19/06/2024

İletişim Bilgileri

Rezervasyon Yap

info@nobeltermal.com

0 258 271 41 01 (6 Hat)

0 549 271 71 73

BİZİ ZİYARET EDİN

Karahayıt Mahallesi 120. Sağlık Sokak No:5/1 20290 Pamukkale - Denizli / TÜRKİYE