Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, KISMİ AĞIRLIKLI DENGE VE YÜRÜME CİHAZI (VİSİOGAİT), DİZ, KALÇA VE OMURGA KİREÇLENMELERİ, BEL VE BOYUN FITIKLARI, BEYİN FELÇLERİ ( İNME )

BEL-BOYUN ROBOTU, YÜRÜYÜŞ ROBOTU, KOL ROBOTU, BİREBİR REHABİLİTASYON, MANYETOTERAPİ, OMURİLİK FELÇLERİ, SEREBRAL PALSİ, ROMATİZMAL HASTALIKLAR, FİBROMİYALJİ, KAS ERİMELERİ, ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLAR

SU İÇİ REHABİLİTASYON, PRP TEDAVİSİ, ELEKTROTERAPİ, TIBBI MASAJ, LENFÖDEM TEDAVİSİ - PRESSOTERAPİ, KAPLICA TEDAVİSİ, ÇAMUR TEDAVİSİ, AMELİYAT SONRASI AĞRI VE HAREKET KISITLILIKLARI

  • Türkçe
  • Englısh
  • Deutsch
  • Русский
  • عربي
Свяжитесь с нами

TERMAL TURİZM ÜNİVERSİTELERE BIRAKILAMAZ

TERMAL TURİZM ÜNİVERSİTELERE BIRAKILAMAZ

Denizli bu günlerde sessiz sedasız bir transfer gerçekleştirdi. Sağlık alanındaki transferi gerçekleştiren, Karahayıt’ta faaliyet gösteren Nobel Termal Tıp Merkezi. Transfer edilen ise İstanbul Üniversitesi önceki Rektör Yardımcısı, bir dönem Galatasaray Futbol takımının sağlık ekibinin başkanı, Cerrahpaşa Hastanesi eski dönem başhekimlerinden Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu.

Prof.Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, Türkiye’nin önde gelen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlarından. Genç bir akademisyen iken Denizli ile kesişen ama devam etmeyen mesleki yolu, nihayet emekliliğinden sonra gerçekleşmiş. Karahayıt Pam Termal Otel bünyesinde geçen yıllarda kurulan Nobel Tıp Merkezi’nde hem deneyimli bir hoca, hem de alanında ünlü bir hekim olarak yer almış. Yakın zamanda yapılan bu transferin ardından, Otel kurucu Müdürü Dr. Turgay Sehil aradı. Hocanın kendilerinde tedavi ve kontrollere başladığını, benim ilgimi çekebileceğini düşündüğü için haber vermek istediğini belirtti. Doğrusu benim için önemli bir transferdi. En önce turizm konusunda son yıl boyunca yaptığımız geziler, görüşmeler ve yayınlar nedeniyle. Ardından, termal konusunun turizm ile doğrudan ilişkisini bir türlü kavrayamayan turizm ‘ilgilileri’nin ilgisizliği yüzünden. Bir de, son haftalarda termal turizmin yanı sıra, genel olarak sağlık turizminin kör topal algılanan uygulama sahası konusundaki dar bakış açıları nedeniyle.

Hoca’nın Denizli’ye gelişini transfer olarak niteliyorum, rastlantı değil. Kendisi Galatasaray mezunu. Yıllarca Galatasaray Futbol takımının sağlık ekibinin başında bulunmuş ve büyük ihtimalle koyu Galatasaraylı. Benim gibi Çarşı’ya meftun olan Beşiktaşlılar için Galatasaray’dan hoca koparmak önemlidir. Biraz da bunun keyfine bağlı ‘transfer’ diyelim. Aşağıda Şafak Hoca ile bir öğle yemeğini uzata uzata yaptığımız röportajın kısaltılmışını bulacaksınız. Ama ileride daha farklı bir konuda kendisini bu sütunlara misafir edeceğimizi şimdiden not etmeden geçmeyelim. Hoca’ya bizim kanımız ısındı, eminim sizin de hemen ısınacak.

EMEKLİ VE ‘DENİZLİLİ’ Hocam önce sizi kısaca tanıyalım mı?
Ben Profesör Şafak Sahir Karamehmetoğlu. Galatasaray Lisesi mezunuyum. Daha sonra Çapa Tıp Fakültesi’nden doktor olarak mezun oldum. Sonra da Cerrahpaşa da öğretim üyesi olarak devam ettim. 30 yıl Cerrahpaşa’da çalışıp emekli oldum. Şimdi Denizli’ye taşındım ve burada, Karahayıt Nobel Termal Tıp Merkezi’nde görev yapmaktayım. Buradaki model benim çok hoşuma gitti. Türkiye’de ben böyle bir model görmedim. Bir termal otelde tıp merkezi ile entegre şekilde çalışıyorlar, sinerji oluşturuyorlar ve her ikisi de yararlanıyor. Bu modelin Türkiye’ye yeni ufuklar açabileceğini düşünüyorum.

Hocam sizin Cerrahpaşa’daki çalışmalarınızda idari göreviniz neydi?
Üç yıl Cerrahpaşa’da başhekimlik yaptım. Tabi orası 180 dönüm arazi üzerine kurulu, 5000 kişinin çalıştığı çok büyük bir kompleksti. Dahası orası bir üniversite has tanesiydi. Üniversite hastanelerinin yaşadığı sorunlarla birlikte Cerrahpaşa bunların en ağırlarından birini yaşadı diyebilirim. Hacettepe borç açısından birinci sırada, biz ikinci sıradaydık. İyi ki onlar vardı. Yoksa birincilik bizimdi.

FİZİK TEDAVİ VE TERMAL AYRILMAZ Sizin uzmanlık alanınız neydi?
Benim alanım Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı. Bu alanın içinde fizik tedavi var, rehabilitasyon bölümünde ise felçli hastalar söz konusu. Adı geçen alanlarda bizim branşımız etkili.

Termal unsuru bu tedavi süreçlerinde nasıl bir yere sahip?
Aslında termal tam da bir fizik tedavi yöntemidir. Sanıldığı gibi ayrı düşünülmemeli. Hem su sıcak hem de içinde mineraller var. Yani bu bildiğimiz ilaç tedavisi değil. Bir fizik tedavide nasıl elektriği kullanıp elektroterapi uyguluyorsak ağrı kesici olarak, aynı şekilde kaplıcayı da böyle kullanıyoruz. Genellikle hastalık varsa tek başına kullanmayı tavsiye etmiyoruz. Ama hastalık yoksa, sağlıklı kişide tek başına uygulamanın sakıncası yok.
Hocam Denizli’ye geliş sizin için galiba biraz da taşrada dinlenme olacak emeklilikten sonra. Ama bir sağlık merkezinden de ayrı kalmıyorsunuz. Tam da sizin uzmanlık alanınıza uygun kurulmuş bir merkezdesiniz. O halde netleştirelim.

Burası bir termal merkez mi, bir tıp veya sağlık merkezi mi, Nedir?
Herhangi birini tek başına kullanmak eksik bırakmak olur. Resmi adımız Özel Nobel Tıp Merkezi. Ama Termal bir otel ile entegre çalışıyoruz. Yani bu unsurların hepsi var burada. 7 tane fizyoterapistimiz var ve bunların hepsi farklı egzersiz yaptırıyorlar hastalara. Mesela omurilik felcinin, mesela hamileliğin ve diğerlerinin hepsinin egzersizleri farklıdır ve her biri için bizim fizyoterapistimiz mevcut.
Röpörtajın devamı için: http://www.denizlihaber.com/ozgun/denizlide-turizm/termal-turizm-universitelere-birakilamaz/

Последнее обновление : 25/07/2024

Контакты

Зарезервировать

sales@nobeltermal.com

+90 545 271 71 85

ПРИХОДИТЕ К НАМ

Karahayıt Mahallesi 120. Sağlık Sokak No:5/1 20290 Pamukkale - Denizli / TÜRKİYE